Zrównoważony rozwój Bogdanki

Zrównoważony rozwój to synergia między biznesem a otaczającym nas światem: społeczeństwem, środowiskiem naturalnym.

Jednym z celów Bogdanki jest inwestowanie w rozwój społeczno-gospodarczy, z uwzględnieniem niwelowania wpływu na środowisko. Bogdanka udowadnia, że można być świadomą środowiskowo kopalnią, która nie udaje, że zmiany klimatyczne nie istnieją, a stara się swoje cele biznesowe i transformacyjne opierać na mądrym korzystaniu z zasobów naturalnych i redukcji śladu środowiskowego. 

W myśl tego stawiamy na obieg zamknięty gospodarki i nieustannie analizujemy możliwości racjonalnego wykorzystywania zasobów i odzyskiwania ich, co m.in. leży u podstaw inwestycji w budowę nowoczesnej stacji uzdatniania wody, zbiorników retencyjnych, farmy fotowoltaicznej. To także najnowocześniejszy, niskoemisyjny park maszynowy i automatyzacja, m.in. po raz pierwszy wykorzystany w górnictwie Internet rzeczy (IOT) wspierający w procesie racjonalizacji zużycia materiałów i sprzętu. 

bogdanka-20210609-28_mini Cropped.jpg

Strategia Bogdanki uwzględnia dywersyfikację przychodów, której celem jest utrzymanie miejsc pracy.
Rola jednego z najważniejszych pracodawców na Lubelszczyźnie – regionie o niskim wskaźniku uprzemysłowienia i wysokim rolnictwa, wymusza odpowiedzialne zarządzanie sprawiedliwą transformacją i długoterminowe planowanie. W tym aspekcie w projektach z zakresu zrównoważonego rozwoju uwzględniamy działania zawierające elementy edukacji,
wspierania postaw przedsiębiorczości, aktywizacji i wyrównywania szans – wszystko w poszanowaniu dla środowiska i człowieka, w oparciu o zasoby które jako pracodawca i jako filar gospodarczy województwa lubelskiego posiadamy. 

Na tych działaniach opierała się Strategia Społecznej Odpowiedzialności, która w 2022 roku zamienia się w strategię ESG by jeszcze głębiej wnikać w funkcjonowanie Spółki.
Stymulowanie rozwoju Regionu w oparciu o wielosektorową współpracę było jednym z celów strategii CSR  - każdy z projektów realizowany był w solidnym partnerstwie i to dzięki temu zwiększona została ich skuteczność i oddziaływanie. Zbudowaliśmy dobrą współpracę z organizacjami pozarządowymi – także środowiskowymi – udowadniając im, że możliwa jest kooperacja kiedy wszystkim stronom przyświeca jeden nadrzędny cel jakim jest środowisko, które pozostanie przyjazne dla następnych pokoleń.
Skupialiśmy się także na grupach wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem, tworząc programy społeczne i docierając do grupy odbiorców z woj. lubelskiego.
W aktywność społeczną włączeni zostali pracownicy Bogdanki – za sprawą projektu „Bogdanka Społecznie Zaangażowana”. Wierzymy, że strategiczne podejście do zrównoważonego rozwoju przynosi efekty i wyróżnia Bogdankę.

Zrównoważony rozwój to czynniki ESG (enviremental, social, governance) wpisane w strategię biznesową Spółki.

Dziś nie ma biznesu – zwłaszcza wydobycia, bez uwzględniania aspektów środowiskowych czy społecznych.  W kontekście biznesowym w Strategii rozwoju LW Bogdanka SA przewidziano prowadzenie działalności w Spółce w zgodzie ze środowiskiem (Zielona Kopalnia), które ma objawiać się przede wszystkim w:

  1. zrównoważonym wykorzystaniu hałd
  2. działaniu na rzecz klimatu i ekologii
  3. zastosowaniu technologii wykorzystania odpadów górniczych
  4. wspierania lokalnego otoczenia przyrodniczego
  5. sprawiedliwej transformacji regionów górniczych

U podstaw zarządzania w Spółce leżą transparentność i odpowiedzialność.  Model tworzenia wartości opiera się na analizie sześciu kapitałów: 

  • finansowego
  • produkcyjnego (operacyjnego)
  • ludzkiego
  • intelektualnego
  • społecznego
  • naturalnego

i ich skorelowaniu z celami strategicznymi spółki.

Cele i kapitały przenikają się, a ich nieodłączną częścią jest stały dialog z interesariuszami – akcjonariuszami, klientami, pracownikami Spółki oraz z lokalną społecznością.

Ochrona środowiska i troska o ekologiczne aspekty działalności są jednymi z najważniejszych elementów zrównoważonego rozwoju Grupy LW Bogdanka.

Bogdanka jest kopalnią węgla kamiennego, która jako jedyna w Polsce znajduje się poza obszarem Górnego Śląska i jedyną, która wydobywa węgiel na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego (LZW). LZW są to złoża węgla kamiennego, a jednocześnie jest to obszar o zróżnicowanych, w tym bardzo cennych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. 

Spółka prowadzi swoją działalność na terenach o dużej wartości w aspekcie różnorodności biologicznej. Kopalnia oraz jej cała infrastruktura wraz z obszarami górniczymi „Puchaczów V”, „Stręczyn”, „Ludwin” otoczone są terenami chronionymi. Pola wydobywcze Bogdanki, Nadrybie oraz Stefanów przylegają do następujących cennych przyrodniczo obszarów:

  • Obszar Natura 2000 Jeziora Uściwierskie PLH-06009
  • Obszar Natura 2000 Polesie PLB-060019
  • Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie
  • Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu
  • Chełmski Obszar Chronionego Krajobrazu, który poprzez dolinę rzeki Świnki łączy się z Nadwieprzańskim Parkiem Krajobrazowym
    położonym na zachód od terenu górniczego

W bliskim sąsiedztwie pól wydobywczych zlokalizowane są również Poleski Park Narodowy oraz Międzynarodowy Rezerwat Biosfery – Polesie Zachodnie (obejmuje obszary Poleskiego Parku Narodowego).