Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA to Spółka aktywnie włączająca się w realizację najważniejszych programów rozwojowych z zakresu ochrony środowiska oraz praktyk zarządczych.

 

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed podmiotami wszystkich sektorów na całym świecie, jest realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju, które określone zostały w Rezolucji ONZ Przekształcamy nasz świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju. 
Ich najogólniejszym założeniem jest prowadzenie działalności w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Działalność ta ma zapewnić obecnym i przyszłym pokoleniom lepszą jakość życia. Jej fundamentem jest solidne partnerstwo wypełniające wspólną misję zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.

 

Nasza Spółka aktywnie wspiera realizację wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju i deklaruje spójność ważnych dokumentów strategicznych z ich założeniami:

cel 1 ONZ

 

CEL 1: Eliminacja ubóstwa

Grupa zapewnia wysokie wynagrodzenie, znacznie wyższe od średniej kwoty wynagrodzenia dla województwa lubelskiego (zgodnie z danymi GUS). Obok pensji zasadniczej oraz systemu premiowego nasi pracownicy otrzymują szereg dodatkowych świadczeń finansowych takich, jak świadczenia z tytułu „Barbórki”, czternastej pensji, nagrody jubileuszowej, świadczeń urlopowych czy dodatku dla dzieci. Warto dodać, że dbałość o to, by pracownicy Grupy byli odpowiednio nagradzani za ich ciężką pracę, wpływa na rozwój całego Regionu (ekonomiczny efekt mnożnikowy).

cel 3 ONZ

CEL 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt
Do całej społeczności lokalnej adresowane są programy i inicjatywy wspierające zdrowe życie oraz dobrostan. LW Bogdanka S.A., w zgodzie z obowiązującym prawem, zapewnia m.in. obecność na terenie zakładu pracy odpowiednio przeszkolonych służb. Jest to ok. 815 sanitariuszy. W ramach szkoleń okresowych (rocznych) oraz fakultatywnych akcji lekarze zapoznają załogę z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Na terenie zakładu rozlokowane zostały defibrylatory AED z komunikatem dot. postępowania których, w razie potrzeby, użyć może każdy pracownik, bez względu na to, czy jest przeszkolony z jego obsługi. Na terenie kopalni rozlokowano też telekardiografy służące do samodzielnego zapisu pomiaru pracy serca.

Z uwagi na konieczność zapewnienia możliwie najszybszej i najlepszej pomocy szpitalnej, na przestrzeni ostatnich lat LW Bogdanka S.A. wielokrotnie wspomogła finansowo Powiatowy Szpital w Łęcznej.  Jednostka ta, m.in. dzięki  wsparciu Spółki, dysponuje dziś jednym z najlepszych centrów leczenia oparzeń w Polsce.
W ramach realizacji strategii CSR prowadzone są regularne akcje poboru krwi i rejestracji do banku dawców szpiku kostnego, a także programy profilaktyczne dla społeczności lokalnej i pracowników. 

Deklarujemy kontynuowanie działań z zakresu:

  • wspierania leczenia i promowania zdrowia psychicznego oraz dobrostanu
  • zapobiegania i leczenie uzależnień od środków odurzających, w tym narkotyków oraz szkodliwego spożycia alkoholu
  • bezpieczeństwa na drodze, by zmniejszyć liczbę wszystkich rannych i ofiar śmiertelnych w wypadkach komunikacyjnych
  • eliminować choroby zawodowe pracowników Kopalni
  • promować i respektować „work-life balance”

cel 4 ONZ

CEL 4: Zapewnić wszystkim edukację wysokiej jakości oraz promować uczenie się przez całe życie

Realizując ten cel Spółka wspiera edukację na wszystkich poziomach. Dzięki funduszowi darowizn oraz dzięki sponsoringowi doposażone zostały szkoły w pobliżu Bogdanki. Działalność Spółki przyczyniła się także do udoskonalania zakresu merytorycznego i metodyki nauczania. Firma ściśle współpracuje ze szkołami i uczelniami technicznymi, wdrażając programy stypendialno-stażowe dla najzdolniejszych. 

Już dotychczas podejmowanymi oraz zaplanowanymi na przyszłość inicjatywami chcemy zapewnić:

  • osobom zagrożonym marginalizacją społeczną równy dostęp do edukacji formalnej i pozaformalnej
  • przystępny cenowo dostęp do wysokiej jakości wykształcenia technicznego, zawodowego i wyższego, równy dla kobiet i mężczyzn,
  • współpraca z administracją państwową w celu wspierania edukacji zawodowej
  • zwiększanie u dzieci i młodzieży wiedzy i umiejętności, w tym technicznych i zawodowych, potrzebnych przy uzyskaniu zatrudnienia, znalezieniu godziwej pracy i rozwoju przedsiębiorczości.
  • wspieranie usuwania nierówność płci w edukacji i zapewnienie równego dostępu do edukacji na wszystkich poziomach oraz do szkoleń zawodowych dla najsłabszych grup, w tym dla osób niepełnosprawnych, ludności z terenów wiejskich oraz dla dzieci w trudnej sytuacji.

Współpracując z placówkami edukacyjnymi na wszystkich poziomach nauki promujemy wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności, praw człowieka, zdrowego, aktywnego stylu życia, partycypacji w życiu społecznym, integracji i docenienia różnorodności kulturowej oraz jej wkładu w zrównoważony rozwój.

cel 7 ONZ

CEL 7. Zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie

W celu upowszechnienia dostępu do czystej energii i nowoczesnych usług energetycznych Spółka zainicjowała powstanie Łęczyńskiego Klastru Energii w czerwcu 2022 roku. Dzięki funkcjonowaniu Klastra, którego strategia jest obecnie projektowana, zwiększony zostanie udział OZE w lokalnym miksie energetycznym. W Spółce, wraz z partnerskimi instytutami badawczymi, prowadzone są analizy pod kątem zrównoważonego wykorzystania posiadanych przez Spółkę zasobów takich, jak składowisko odpadów wydobywczych w Bogdance (m.in. projekt SUMAD – lider: Główny Instytut Górniczy). 

cel 8 ONZ

CEL 8: Promować stabilny, zrównoważony i inkluzywny wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich ludzi

Kreując duże zapotrzebowanie na pracę obecnie, oraz w perspektywie wieloletniej, oferując godziwe warunki pracy i wysokie pensje, współpracując z szerokim łańcuchem dostawców towarów i usług, a także podejmując różnorodne inwestycje technologiczne i społeczne, wspieramy rozwój gospodarczy i społeczny (w tym wysoką konsumpcję), eliminując tym samym ubóstwo. 

Wykorzystywanie  najnowocześniejszych technologii górniczych, a nawet zaangażowanie pracowników Spółki w ich powstawanie sprawia, że uszczerbek dla środowiska, związany z działalnością sektora górniczego, jest coraz mniejszy. 

Jedną z wartości najczęściej wspieranych poprzez odpowiedzialne praktyki zarządcze jest „przedsiębiorczość” – zarówno wewnątrz organizacji (pracownicy wszystkich szczebli), jak i na zewnątrz (np. w ramach wsparcia edukacji formalnej i pozaformalnej).

cel 12 ONZ

CEL 12. Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji

Spółka od lat osiąga najwyższą w kraju efektywność wydobycia, unowocześniając kopalnię technologicznie, oraz tworząc programy motywacyjne dla pracowników. Wyspecjalizowaliśmy się w wydobywaniu węgla z bardzo cienkich pokładów, okazując tym samym szacunek do zasobów nieodnawialnych. Swoją efektywnością chcemy pokazać jak kosztowo korzystne jest korzystanie z węgla produkowanego przez Bogdankę. Staramy się, aby odbiorcy mieli pewność, że jakość surowca jest zgodna z oczekiwaniami. W związku z tym upraszczamy procedury reklamacyjne, zaś nacisk kładziemy na kontrolę jakości. 
Wzmacniamy wysiłki na rzecz efektywności środowiskowej i ograniczania negatywnego wpływu na środowisko – realizowane inicjatywy i projekty, a także inwestycje oraz likwidacja szkód górniczych nastawione są na przywrócenie walorów przyrodniczych i kompensowanie środowisku jego zasobów.  

Nasza działalność na obszarze województwa lubelskiego ma także pozytywny wydźwięk w łańcuchu dostawców – MŚP będące w naszym łańcuchu wartości podejmują działania z zakresu zrównoważonego rozwoju, by m.in. móc wypełniać postanowienia Kodeksu postępowania dla dostawców LWB – dokumentu obligatoryjnego dla podmiotach chcących startować w przetargach organizowanych przez Spółkę. Tym samym Spółka promuje praktyki w zakresie zrównoważonych zamówień publicznych.

Edukacja z zakresu zrównoważonego rozwoju wpisana jest w większość realizowanych inicjatyw i projektów – także czynnej ochrony przyrody czy działań skierowanych do społeczności lokalnej. Chcemy zwiększać dostęp do istotnych informacji i podnieść świadomość wszystkich ludzi na całym świecie w zakresie zrównoważonego rozwoju i stylu życia w zgodzie z naturą.

Nie zapominamy jednak o sile nowoczesnych technologii, których sami jako Kopalnia Inteligentnych Rozwiązań używamy. Współpracujemy z młodymi innowatorami (m.in. studentami AGH, Związkiem Uczelni Lubelskich), wspieramy konkursy o zasięgu regionalnym (Architekt Innowacji 2022), a także wspieramy pracowników w tworzeniu patentów czy projektów racjonalizatorskich.  
Spółka podjęła działania mające na celu efektywniejsze zużycie energii, wody oraz innych surowców. By osiągnąć to założenie utworzono m.in. Stację Uzdatniania Wody, która w pierwszym roku funkcjonowania  pozwoliła na zwiększenie o 60% ponownego wykorzystania wód kopalnianych i deszczowych.  

Zrównoważona produkcja, obok wspomnianego wcześniej odpowiedzialnego wydobycia surowca z najcieńszych pokładów, to także wdrażanie rozwiązań z obszaru obiegu zamkniętego (ang. circular economy).  Prowadzą one nie tylko do zwiększenia zysku z działalności operacyjnej poprzez zmniejszenie zużycia surowców i materiałów, ale też redukują skalę negatywnego wpływu na środowisko oraz zanieczyszczeń, co bezpośrednio wpływa na podniesienie się jakości życia.
Do istotnych działań zaliczamy także stałe monitorowanie wpływu działalności Spółki na środowisko.

cel 13 ONZ

CEL 13. Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom

Bogdanka podjęła się działań  na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, wpisując zagadnienia ESG do strategii biznesowej. Zwiększamy potencjał intelektualny związany z klimatem poprzez liczne działania edukacyjne, także skierowane do pracowników Spółki. Opracowane zostały ryzyka związane z klimatem, które mają być elementem Risk managementu GK.  Na działania z zakresu ochrony klimatu co roku przeznaczane są odpowiednie środki. 

Z partnerami zewnętrznymi wdrażane są mechanizmy zwiększające zdolność efektywnego planowania i zarządzania w zakresie zmian klimatu i efektywności środowiskowej (KPI środowiskowe dla osób kierujących pionami/komórkami organizacyjnymi).

cel 17 ONZ

CEL 17. Wzmocnić środki wdrażania i ożywić globalnego partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju

"Skuteczna realizacja celów na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju wymaga partnerskiej współpracy między rządami, sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim. Takie inkluzywne partnerstwa powinny być budowane w oparciu o zasady i wartości, wspólną wizję i wspólne cele, które stawiają człowieka i naszą planetę w centrum działań."  Budując wspólną wartość i angażując się w realizację celów na rzecz zrównoważonego rozwoju Lubelski Węgiel Bogdanka SA angażuje się i deklaruje jeszcze szersze angażowanie w partnerstwa międzysektorowe, zarówno z instytucjami i organizacjami międzynarodowymi, administracją rządową i podmiotami ogólnokrajowymi, jak i samorządem oraz NGO's z terenu województwa lubelskiego.

Podejmujemy liczne inicjatywy związane z wielosektorową współpracą na rzecz ochrony środowiska. Jako przykład możemy wskazać umowę z Gminą Łęczna i Fundacją Krajobrazy czy Powiatem Łęczyńskim i lokalnymi organizacjami pozarządowymi i kołami gospodyń wiejskich. 

Spółka w 2020 roku przystąpiła do Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a w 2022 do inicjatywy UN Global Compact.