Standardy compliance

Zgodni w działaniu - zero tolerancji dla korupcji!

Zapewnienie uczciwego i transparentnego modelu prowadzenia działalności Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. wymaga stosowania polityki „zero” tolerancji dla działań o charakterze korupcyjnym. Korupcja oraz nadużycia z nią związane pociągają za sobą odpowiedzialność karną osób dopuszczających się takich praktyk oraz konsekwencje dla samej spółki. Akceptacja działań korupcyjnych utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej, ogranicza możliwość promocji usług i produktów, może uniemożliwić pozyskiwanie zamówień publicznych, a także grozi wysokimi karami finansowymi. W szczególności pracownikom Spółki zabrania się takich działań jak: sprzedajność – przyjmowanie korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy, przekupstwo – udzielanie korzyści osobistych lub majątkowych osobie pełniącej funkcję publiczną, handel wpływami – zakaz powoływania się na wpływy i pozycję w Spółce przy podejmowaniu się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść osobistą lub majątkową, łapownictwo menadżerskie - pracownicy  nie mogą żądać lub przyjmować korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy, w zamian za nadużycie udzielonych im uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nich obowiązku mogące wyrządzić spółce szkodę, manipulacje w przetargach - pracownicy nie mogą, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremniać lub utrudniać przetargu albo wchodzić w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia, albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany.

Pracownicy nie mogą oferować, udzielać, obiecywać, żądać ani przyjmować korzyści majątkowych i osobistych, które mogłyby być postrzegane jako niezgodne z prawem, nieetyczne lub niestosowne, których celem jest wywarcie wpływu na warunki transakcji oraz udzielanych w gotówce lub jej ekwiwalencie (np. kartach podarunkowych, voucherach).
Podejrzenia zdarzeń korupcyjnych mogą być zgłaszane z wykorzystaniem anonimowych kanałów zgłoszeniowych jako naruszenia przepisów prawa i zasad etycznych za pośrednictwem Działu Polityki Compliance. Wobec pracowników informujących o występujących nieprawidłowościach nie mogą być wyciągane konsekwencje w postaci rozwiązania umowy o pracę lub stosunku służbowego. Nie będą tolerowane żadne formy dyskryminacji lub nękania wobec osób, które będą w dobrej wierze zgłaszać swoje obawy lub podejrzenia co do potencjalnych zjawisk korupcyjnych. Wszystkie zgłoszenia będą rozpatrywane i dokładnie badane.


 

Zgodni w działaniu - zasadność zgłaszania naruszeń

Kompleksowe funkcjonowanie systemu zarządzania zgodnością (Compliance) w Lubelskim Węglu „Bogdanka” S.A. obejmuje działania zmierzające do wspierania i promowania zachowań etycznych, zgodnych z przepisami prawa oraz z obowiązującymi w Spółce procedurami i standardami etycznymi. Jednym z elementów tego systemu jest polityka zgłaszania naruszeń, w ramach której poprzez naruszenie rozumieć należy każde działanie lub zaniechanie, które prowadzi lub może prowadzić do wystąpienia szkody lub utraty reputacji przez Spółkę, jej klientów, bądź Pracowników, w szczególności mogą to być działania bezprawne, nieuczciwe lub nieetyczne, naruszające prawo i obowiązujące akty wewnętrzne.

Wczesne wykrycie Naruszenia i zastosowane w konsekwencji działania naprawcze prowadzą do obniżenia bądź całkowitego wyeliminowania ryzyka utraty reputacji przez Spółkę, a kultura otwartości i uczciwości prowadzi do wzrostu zaufania i jest wyraźnym sygnałem braku tolerancji dla zachowań niezgodnych z prawem lub standardami etycznymi. Podkreślić należy, że zgłaszanie naruszeń za pomocą stworzonych kanałów informacyjnych musi odbywać się w bezwzględnym przekonaniu zgłaszającego, iż informację są prawdziwe. Zgodnie z obowiązującą Polityką zgłaszania naruszeń przekazywanie informacji ze świadomością nieuczciwego zgłoszenia, a więc przekazywanie  nieprawdziwych informacji, celem których jest zdyskredytowanie drugiej osoby, wywołanie konfliktów i nieporozumień, zazdrość, próby wywierania mobbingu na współpracowniku czy też zwyczajna złośliwość jest traktowane jako zgłoszenie w złej wierze, które  może pociągnąć za sobą konsekwencje dyscyplinarne. Pragniemy przypomnieć, że każdy z pracowników naszej Spółki jest odpowiedzialny za przestrzeganie kultury Compliance, choć dla wielu z Was może wydawać się, że są to wymyślone przepisy to jednak w praktyce dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu tego systemu każdy z nas może czuć się bezpiecznie w wykonywaniu swojej pracy.


 

Zgodni w działaniu dbamy o naszą przyszłość!

Uprzejmie informujemy, iż z dniem 1 września 2020 r. będzie obowiązywała Procedura zgłaszania naruszeń  w LWB. Jest ona wyrazem zaangażowania Spółki we wsparcie i promowanie zachowań etycznych, zgodnych z przepisami prawa, obowiązującymi w Spółce procedurami i standardami etycznymi. Przez naruszenie rozumiemy każde działanie lub zaniechanie, które prowadzi lub może prowadzić do wystąpienia szkody lub utraty reputacji przez Spółkę, jej klientów, bądź Pracowników, w szczególności mogą to być działania bezprawne, nieuczciwe lub nieetyczne, naruszające prawo i obowiązujące akty wewnętrzne.

Zaistniałe naruszenia zgodnie z Procedurą należy zgłaszać do właściwego członka Zarządu lub do Działu Polityki Compliance. Zgłoszenie naruszenia możliwe będzie:
  a) drogą elektroniczną za pośrednictwem adresu e-mail ...@lw.com.pl,
  b) drogą korespondencji tradycyjnej, korespondencja tradycyjna może zostać także przekazana za pośrednictwem skrzynek do kontaktu umieszczonych na każdym
      z trzech pól wydobywczych;
  c) w formie zgłoszenia ustnego - drogą telefoniczną za pośrednictwem wskazanych numerów telefonów do Działu Polityki Compliance.

Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. zapewnia możliwość raportowania przez Pracowników o wszelkich zidentyfikowanych Naruszeniach w Spółce, w sposób zapewniający ochronę tożsamości Zgłaszającego i brak konsekwencji w związku z takim Zgłoszeniami bądź działaniami prowadzonymi w wyniku tych Zgłoszeń, pod warunkiem, że nie są one fałszywe lub składane w złej wierze.

Powyższa Procedura jest niezbędna do zapewnienia egzekwowania przepisów prawa i Standardów Giełdowych przez naszą Spółkę.


 

Wytyczne antykorupcyjne dla administracji publicznej

Wytyczne antykorupcyjne dla administracji publicznej w zakresie jednolitych rozwiązań instytucjonalnych oraz zasad postępowania dla urzędników i osób należących do grupy PTEF. 

Dokumenty do pobrania:
Wytyczne CBA grudzień 2020 [POBIERZ]


 

Standardy compliance GPW

Standardy rekomendowane dla systemu zarządzania zgodnością w zakresie przeciwdziałania korupcji oraz systemu ochrony sygnalistów w spółkach notowanych na rynkach organizowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. 

Dokumenty do pobrania:
Standardy compliance GPW [POBIERZ]